Etkili Bir Seo Çalışması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Son yıllarda dijital pazarlama, web sitesi ya da internet kelimeleri kullanıldığında akla gelen ilk tanımlardan birisi de SEO (Search Engine Optimization)’ dur. Dijital evrenin ayrılmaz bir parçası olan SEO en basit ve genel tanımıyla arama motoru optimizasyonu olarak açıklanmaktadır.

Markaları, ürünleri, hizmetleri ya da internet sitelerini  Google, Yandex gibi arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlamak için yapılan çalışmalara SEO denmektedir. Kullanılan her arama motorunda örümcekler bulunmaktadır. Örümceklerin görevi dijital evrende dolaşarak gerekli analizler yapmak ve arama motorlarının kriterlerine göre hazırlanmış tüm özgün ve yararlı içerikleri kullanıcıların rahatlıkla ulaşabilmesi için ilk sayfalara taşımaktır. Buna göre örümcekler görevlerini yerine getirerek ilgili içeriklerinin prosedürlere uygun olup olmadığını arama motorlarıyla paylaşmaktadır.

SEO Çalışmaların Ortaya Çıkması Nasıl Olmuştur ?

İnternetin hemen hemen dünyanın her yerinde kullanılır olmasıyla birlikte kurumlar ya da markalar için internett dünyasında var olma mücadelesi de başlamıştır. Bu durumda internet dünyasındaki rekabetinde hızlı bir şekilde artmasına sebep olmuştur.

Dünyada bilinen ilk web sitesi 1991 senesinde İsveç’ te kurulmuştur. İlk oluşturulan web sitesi sonrasında ise web sitelerinin kurulma hızı çok hızlı bir şekilde artmıştır. Talebin bu kadar fazla olması ve internet dünyasındaki bilgi erişiminin ise sonsuz olması kaliteli bilgiye hızlı bir şekilde ulaşma ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. SEO ( Search Engine Optimization) çalışmaları da bu ihtiyacı karşılamak amacıya ortaya çıkarılmıştır.

SEO Çalışmalarının Temeli Nedir ?

SEO ya da bir diğer adıyla arama motoru optimizasyon çalışmalarının temelinde anahtar kelime analizi yer almaktadır. Anahtar kelime analizi sayesinde ortaya çıkan anahtar kelimelein yer aldığı özgün ve ilgi çekici içerikler sayesinde başarılı bir SEO çalışması yapmak mümkündür.

Anahtar kelime analizinde en önemli nokta anahtar kelimelerin doğru ve başarılı bir şekilde belirlenmesinin sağlanmasıdır. Bunun için cevaplanması gereken konular;

1.  Dijital evrende en çok kullanılan ve ilgi çeken kelimelerin belirlenmesi,
2.  İçerik oluşturulması planlanan konuyla ilgili dikkat çekici kelimelerin seçilmesi,
3. İnsanların ilgisini çeken ancak dijital evrende daha az kullanılan kelimelerin bulunması büyük önem taşımaktadır.

Etkili Bir SEO (Search Engine Optimization) Çalışması için Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Firmaların ya da markaların üzerinde en çok düşündükleri konulardan birisi de ürünleri seo yönetimi ile nasıl ön plana çıkarırız sorusunun cevabıdır. Bunun için yapılması gereken çalışmalar site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

İçerik Optimizasyonu

Başarılı bir içerik optimizasyonu için içerik üretilmesi istenen konuyla ilgili kişilerin ilgisini çekecek başarılı, detaya giren ve tüm sorulara cevap veren içerik üretiminin yapılması gerekmektedir.

Kalite

Her işte olduğu gibi SEO çalışmalarında da üretilen içeriklerin kaliteli olması önem arz etmektedir. Kaliteli içerik demek içeriklerin yazıldığı dilin yazım kurallarına dikkat eden, etkili, özgün ve yaratıcı içeriklerin oluşturulmasına dikkat etmekle başlamaktadır.

5 1 vote
Article Rating