Frontend Developer Ve Özellikleri

Web geliştirme sürecinde öncelikle, müşterinin istekleri net bir biçimde anlaşılır Alınan bilgiler ve istek doğrultusunda site haritaları çıkartılır. Daha sonra ise, tasarımcı bilgileri alarak; müşterinin talep ettiği şekilde kullanılabilirliği yüksek bir tasarım çıkartır. Bu alanda çalışanlar, müşterinin istediğini tasarım ortamına aktarma işlemi yaparlar. Tasarımda, frontend developer’ın da emeği vardır.

 Frontend Developer Nedir?

 Frontend developer adı verilen kişi, tasarımı alır ve HTML ile CSS yeteneklerini devreye sokar. Siteyi hazır bir duruma getirir. Genelde statik siteden, çok daha dinamik bir siteye geçiş olur. Dinamik sitelerde ise aksine, frontend developerdan çıkan tasarım; backend developer olan kişiye geçer. Günümüzde e-ticaret siteleri, haber siteleri vb. siteler dinamik sitelere birer örnektir.

HTML – CSS -JAVASCRIPT

 Frontend developer, tasarım ve backend kısmının tam ortasında çalıştığından; her iki alana aşina olması gerekir. Her zaman alanında uzmanlaşmış olan kişilerle çalışmak, bu alanda daha profesyonel işler ortaya çıkarmaktadır.

 Frontend Developer Özellikleri

 Frontend Developer, bir web sitesinin ön yüzünü kodlayan programcının adıdır. Genellikle tasarım dosyasının; HTML, JavaScript ve CSS kodlarını kullanarak; web site hâline gelmesini sağlar. Web site düzenini yapar. Resimler, içerik ve menü bulunan web sitenin ön yüz yapısının kod kısmıyla ilgilenir.

 Frontend Developer müşteriler, içerik oluştucular, proje yöneticisi ve backend developer ile çoğunlukla etkileşim içinde çalışır. Tasarımcının hayal gücünü, renkleri ve yazı tiplerini kod ortamına aktarır.

 Frontend Developer, tasarımı parçalar ve de web sitelerinin her bir parçasının çalışır vaziyette kodunu geliştirebilir. Birçok farklı browser ve de platformda, web site işlevselliğiyle ilgilenir.

 Frontend Developer, kullanılabilir, erişilebilir ve de SEO dostu web siteler ortaya çıkartmalıdır. Web sistenin çalışması için, sağlamlaştırma yapar. Web site, her zaman çalışabilir konumda olur. Tasarım ve kod trendlerini sürekli olarak araştırır, bu alandaki güncel durumlara uzak kalmazlar.

 Frontend Developer Alt Ünvanları

 Frontend Developer alt ünvanları şunlardır:

 – CSS/HTML Developer

 – Frontend Web Developer

 – Mobile/Tablet Frontend Developer

 – Frontend SEO Expert

 – Frontend Accessibility Expert

 – Frontend JavaScript Developer

 – Frontend Software Developer

 – Frontend JavaScript Application Developer

 – Web/Frontend user Interface Developer

yazan : Barış Doğan Sütçü
5 1 vote
Article Rating