Favicon kavramı için bir nevi web sitemizin kimliğidir diyebiliriz. Sizde olması gereken boyutlarda bir favicon oluşturarak web sitenizin akıllarda kalma oranını artırabilirsiniz.

Favicon Nedir?

Favicon nedir sorusuna bir yanıt olarak şunu söyleyebiliriz; Favicon web sitemizin küçültülmüş bir logosudur ve aynı zamanda sitemizin kimliği de diyebiliriz favicon için. Herhangi bir potansiyel ziyaretçi web sitenize ilk defa giriş yaptığında sonraki girişlerinde web sitenizin adresi aklında kalmayacaktır.

Fakat eğer sitenizde bir favicon var ise bu sefer görsellik ile beraber web siteniz aklında kalacak ve sonraki zamanlarda rahatlıkla tekrardan sitenizi ziyaret edebileceklerdir.

Özet ile favicon web sitenizin akıllarda kalma oranını oldukça ciddi düzeyde artırmaktadır. Bu da bizim web sitemiz için pozitif bir durumdur.

İdeal Favicon Boyutları

Bir favicon için ideal boyut 16×16’dır. Ve 16×16 boyutunda olan favicon kare olmalıdır. Boyut olarak 16×16 en küçük boyutudur. Sizde 16×16’dan daha büyük boyutlarda bir favicon kullanabilirsiniz. Fakat bunu yaparken rastgele bir boyut belirlemeseniz daha iyi olur.

Zira 16×16 boyutlarından daha büyük boyutta bir favicon tasarlamak istiyorsanız 16 ve katları şeklinde olması tavsiye edilir. Burada sözü edilenler öneri niteliğindedir hangi boyutu seçeceğiniz bütünüyle size kalmış. Standart olarak bir favicon şu boyutlarda olabilir; ölçü birimi px’dir

  • 16×16
  • 32×32
  • 48×48
  • 64×64
  • 128×128
  • 128 x 128 px den büyük olmaması gerekiyor.

Kullanım 1

<link rel="icon" href="favicon/yolu" type="image/x-icon" />

Kullanım 2

<link rel="shortcut icon" href="favicon/yolu" type="image/x-icon" />

Örnek 1

<link rel="icon" href="https://www.barisdogansutcu.com/wp-content/uploads/2019/07/barisdogansutcuLogo.png" type="image/x-icon" />

Örnek 2

<link rel="shortcut icon" href="https://www.barisdogansutcu.com/wp-content/uploads/2019/07/barisdogansutcuLogo.png" type="image/x-icon" />

Bahsi geçen bu boyutlardan dilediğiniz hangisi ise onu seçip favicon tasarlama kısmına geçiş yapabilirsiniz.

Favicon Ne İşe Yarar? Neden Favicon Kullanmalıyız?

Yazımın başında da belirtmiş olduğum gibi web sitemizin akılda kalıcılığını sağlamak için favicon kullanmamız gerekmektedir. Bir diğer favicon kullanma nedenimiz ise markalaşmadır. Zira favicon kullanmak web sitenizin markalaşıp bilinmesi için önemli sebepler arasında yerini korumaktadır.

Favicon Kullanmanın Seo Açısından Faydaları Nelerdir?

Bir web sitesi üzerinde logonun önemi ne ise favicon’unda önemi aynı orantıdadır. Bilhassa dijital dünya üzerinde sitemizi ziyaret eden kullanıcıların aklında web sitemizin kalması için favicon önemli rol oynamaktadır. Burada favicon kullanmanın öneminden bahsettim.

Favicon kullanmak doğrudan doğruya seo’ya olumlu yönde etki etmese de dolaylı bir şekilde seo açısından sitemize olumlu bir değer kattığı söylenebilir.