Frontend, bir yazılımın yahut web sitesinin kullanıcı tarafından görüntülenen görsel yüz kısmına verilen addır. Katmanlı olarak tasarlanan web siteleri ve yazılımlarda, öncelikle “Backend” denilen yazılım kısmının hazırlanması yapılır. Sonra ise, devreye; Frontend kısmı girer ve kullanıcıya gösterilecek olan kısım tasarlanır

.

Bir yazılım ve web sitesindeki, görsel anlamda gördüğümüz düzen; Frontend Developer adı verilen kişilerin ürünüdür. Tasarım, şablon düzeneği ve butonlar gibi pek çok detayın tümü, Frontend Developer’ın işidir.

 Frontend Yazılımlar

 Katmanlı olarak hazırlanan yazılımların hepsi, ilk hazırlanmış hâlinde; çıplak bir görünüme sahiptir. Sahip olunan bu görünüm, kullanıcılara hitap etmez. Ancak sadece Frontend evresinde, yazılıma dış hatlar kazandırılabilmektedir.

 Frontend aşamasında, görsel açıdan düzen çalışmasıyla birlikte; çeşitli iyileştirme çalışmaları da yapılır. En sonunda; yazılım, kullanılabilecek bir hâle geldiğinde; Frontend Developer’ın işi biter. Yazılım, böylelikle yayınlanmaya hazır bir hâl alır.

 Yazılımı; bir film setine benzetecek olursak, Frontend; bu film setindeki oyuncular olacaktır. Filmin çekiminde, arka planda uğraşan kişiler ise; Backend kısmında yer alacaktır.

 Frontend yazılımlar, her ne kadar tasarımla sınırlıysa da; Frontend geliştiricilerinin, yeterli tecrübe sahip olması gerekir. Özellikle, projede kullanılan programlama dilini iyi biliyor olması ve gerekli değişiklikleri yaratabilecek durumda olması gerekir.

 Frontend Developer’ların Yazılıma ve Kodlara Hâkim Olmasının Önemi

 Frontend Developer, yalın hâldeki yazılıma tasarım tasarlayan veya tasarlanmış olan tasarımı giydiren kişidir. Sistemi görsel açıdan, kullanıcı için kullanılabilir hâle getirir. Bir Frontend Developer’ın, proje üzerinde çalışabilmesi için; o yazılım hangi program diliyle yapıldıysa bilmesi önemlidir. Gerektiğinde düzenleme yapabilecek tecrübe ve kapasitede olmalıdır.

 PHP ve MySQL kullanılarak hazırlanmış olan bir web yazılımında, geliştirici; belli ögeleri kullanabilir. Bu ögeler; HTML, CSS, JS ve Jquery gibi ögelerdir. Frontend Developer, bu ögeleri kullanarak; yazılımı kullanılabilir ve çok daha çarpıcı bir hâle getirebilmelidir.

 Yazılımda yapılacak değişiklikler, kullanıcının gözüne hitap etmelidir. Frontend Developer, bu tasarımsal değişiklikleri de yaparken; kod dizgilerini tanıyabilmelidir. Aynı zamanda, tasarımla nasıl birleştirilebileceği konusunda da bilgi sahibi olması gerekmektedir.

 Birçok Front-end Developer; günümüzde Backend Developer olarak da, projelere katılabilmekte ve yazılımı, doğrudan kendisi geliştirebilmektedir.

yazan : Barış Doğan Sütçü
0 0 votes
Article Rating